Serwisy internetowe, na które z przyjemnością każdego dnia zaglądamy są efektem pracy specjalistów z różnych dziedzin, najczęściej są efektem pracy firmy informatycznej, której właściciel zleca stworzenie portalu. Zanim zaczniemy myśleć nad własną stroną, powinniśmy uświadomić sobie, jak trudne jest tworzenie stron www.

Dzisiejszy internauta wymaga od nas znacznie więcej. Skoro ludzie każdego dnia w sieci korzystają z bardzo zaawansowanych stron, nie chcą już zaglądać na te, które nie mogą zaproponować im wygody przeglądania treści, wyglądają na przestarzałe i zamiast zachęcać, już na pierwszy rzut oka, odpychają.
Zacznijmy więc od wyjaśnienia, z jakich etapów składa się tworzenie stron www. Najpierw oczywiście potrzebny jest nam temat na stronę oraz przynajmniej podstawowa koncepcja witryny. Musimy mniej więcej wiedzieć, co chcielibyśmy na niej mieć (czy będzie to tylko prezentacja oferty firmy w sposób bardziej „statyczny”, czy może będziemy chcieli jakieś dodatkowe funkcjonalności, czy np. będziemy chcieli, aby serwis był miejscem, gdzie ludzie będą mogli się przy okazji wymienić poglądami na określony temat, itp.).

Firma, zgodnie z naszymi sugestiami, rozpoczyna tworzenie stron www od projektowania. Projekt witryny to najtrudniejsza część z całego procesu. Firma na tym etapie planuje wygląd strony, zakłada funkcjonalności strony, a także sposób, w jaki na stronie i podstronach będzie rozmieszczona cała treść (którą dostarcza najczęściej zlecający). Zlecający, aby pomóc trochę grafikom w pracy nad wyglądem, może podesłać firmie linki do serwisów, które uważa za szczególnie udane. Pomoże to chociaż po części poznać gust zlecającego.
Jeżeli już zlecający zaakceptuje projekt (czasem wysyłanych jest do niego kilka projektów lub jeden jest ciągle poprawiany zgodnie z sugestiami zmian) w całości, możliwe jest przejście do kolejnego etapu prac nad stroną.
W taki sposób zaczyna się faktyczne tworzenie stron www, a mianowicie kodowanie strony. Zajmują się tym informatycy firmy, programiści. Tutaj już kontakt pomiędzy zlecającym oraz wykonującym projekt nie jest tak istotny, jak w przypadku wcześniejszego etapu. Dopiero, gdy całość jest gotowa, zlecający testuje serwis, aby sprawdzić, czy jest sprawny.

Zlecający powinien jeszcze w tym miejscu wybrać domenę (adres internetowy) oraz hosting (miejsce dla strony na serwerach). Adres internetowy jest częścią wizerunku firmy, jest związany ze stroną, natomiast hosting, aby był bezpieczny i oferował usługi na najwyższym poziomie, musi być profesjonalny. Zanim zdecydujemy się na firmę świadczącą usługi serwerowe, powinniśmy zorientować się trochę w tym temacie i poszukać komentarzy o usługodawcach, z którymi nawiązanie współpracy rozważamy.
Strona uruchamiana jest w Internecie (często najpierw na serwerach testowych, aby można było sprawdzić poprawność jej działania.) i właściwie kończy się tworzenie stron www. Dobrze uaktualniać treści znajdujące się na stronie, trochę „tuningować”, zarówno wygląd, jak i treści, jakie znajdują się na stronie i w końcu i funkcjonalności.