Jest jedną z tych miejscowości, do której w czasie wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością warto zajrzeć. Trzebinia może się pochwalić dogodnym położeniem w pobliżu autostrady łączącej Katowice z Krakowem oraz ciekawymi zabytkami, dzięki którym wycieczki dość chętnie zaglądają na jej teren.

Trzebinia to ciekawy ośrodek miejski, który leży już na terenie województwa małopolskiego. Bliskość drogi A4, portu lotniczego w Balicach oraz dogodne połączenia kolejowe sprawiają, że to miasto ma ogromne znaczenie w zakresie komunikacji. To miasto może się pochwalić również ciekawą historią, która sięga czasów średniowiecza. Ważną rolę odgrywa też Trzebinia jako ośrodek przemysłowy. Przemysł petrochemiczny oraz cementowania to podstawowe gałęzie lokalnej gospodarki. Energetyka oraz wydobycie rud to kolejne ważne czynniki, dzięki którym Trzebinia jest ważnym ośrodkiem miejskim w tej części Małopolski.

Ze względu na swe położenie oraz piękną okolicę spore znaczenie ma tu również turystyka. Wycieczki zazwyczaj zatrzymują się tu po to, by zajrzeć na piękny rynek oraz zwiedzić tutejsze sanktuarium. Taką rolę pełni kościół Najświętszego Serca Pana Jezus, którym opiekują się salwatorianie. W 1997 roku kościół ten został oficjalnie ogłoszony sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Wycieczki chętnie zatrzymują się tu ze względu na architekturę kościoła. Jest to wprawdzie dość młody obiekt, jednak jego sylwetka przyciąga uwagę. Sam kościół powstał w początkach XX wieku, a w latach 50-tych został znacznie rozbudowany.

Trzebinia to ciekawe miasto, które chętnie odwiedzają i pielgrzymki, i wycieczki. Ciekawa architektura oraz bliskość malowniczych terenów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to czynniki, dzięki którym turystyka ma się tu coraz lepiej.