Zakupy grupowe to z założenia sposób kupowania produktów oraz usług, poprzez serwis internetowy, który promuje te usługi, produkty, a dokładniej sprzedaje je przez określony czas (może być również określona liczba sprzedanych bonów) za niższą cenę. Cena ta jest niekiedy nawet do 90% niższa, a prawdopodobieństwo realizacji transakcji po proponowanej cenie, zależy od ilości osób chętnych deklarujących zakup.Jeżeli nie uda się zebrać odpowiedniej ilości osób chętnych na zakup oferty w określonej cenie, tym co już zamówili i zapłacili, oddawane są pieniądze, a oferta nie jest realizowana. Jednak często do realizacji oferty ich autorzy wymagają tylko jednego chętnego.

Z takiej opcji promocji, jak zakupy grupowe coraz częściej korzystają również sklepy internetowe. Zobaczmy, jak to działa w przypadku e-zakupów.Także sklepy internetowe sięgają chętnie po tą formę promocji. Nie zapominajmy o tym, jak bogatą bazę zarejestrowanych użytkowników mają najlepsze serwisy zakupów grupowych. Wszyscy ci użytkownicy natomiast każdego dnia otrzymują na skrzynki alerty powiadamiające o nowych ofertach, jako że serwisy grupowe rozsyłają użytkownikom newsletter (aby kupić za pierwszym razem bon przez serwis zakupów grupowych, trzeba wyrazić zgodę na otrzymywanie newslettera).Ponadto, serwisy te promują się na wielu stronach, w wyszukiwarkach oraz na portalach społecznościowych, zarówno na swoich profilach, jak i w formie płatnych reklam. Serwisy zakupowe promują konkretny produkt ze sklepu, dając na niego upust (oczywiście również w ten sposób promując sklep online) albo promują sklep całościowo, czyli dając rabat na zakupy (np. 12 zł na bon o wartości 50zł do wydania na cały asortyment w sklepie).

W drugim przypadku klient kupuje sobie kwotę do wydania. Często jednak produkty są droższe, więc klient musi dopłacić do bonu.Wszystkie zasady zakupu są umieszczone w krótkim regulaminie, który widoczny jest przy okazji prezentacji bonu. Są to zasady realizacji bonu. Zawierają one między innymi czas na realizację, ilość bonów, jaką jeden użytkownik może kupić w sklepie oraz informację o tym, czy bony mogą być łączone (w przypadku, gdy użytkownik kupi więcej, niż jeden, czyli jednocześnie gdy jest to w ogóle możliwe).Zakupy grupowe są naprawdę dobrą opcją, a co ważne, są opcją na promocję marki i nazwy. Mogą z tej formy korzystać sklepy internetowe, które nie mają tak dużych środków na marketing, jak starzy rynkowi „wyjadacze”. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich działań tego typu musimy przemyśleć sobie, czy jesteśmy w stanie ponieść koszty związane z promocją, bo choć w tym przypadku związane są one z obniżeniem ceny (oczywiście część zysków ze sprzedanych bonów otrzymuje serwis), może okazać się, że dla naszego asortymentu, sklepu są jednak nie do przeskoczenia.