Idea telefonu komórkowego pojawiła się w latach 40. i 50. XX w. Prototyp popularnej dziś „komórki” powstał w 1956 r. w firmie Ericsson. Od tego czasu telefony te bardzo ewoluowały i dziś oprócz tego, że możemy się za ich pomocą kontaktować z osobami praktycznie w każdym punkcie świata, mamy możliwość wysyłać im wiadomości tekstowe i graficzne, łączyć się z Internetem, korzystać z wbudowanego radia, dyktafonu, aparatu fotograficznego itp. Jakiś czas temu pojawiła się także możliwość grania na nich w różnego rodzaju, mniej lub bardziej skomplikowane gry.

Rynek tego typu aplikacji rozwija się szczególnie teraz bardzo szybko w związku z pojawieniem się smartfonów, obniżeniem ich cen oraz tym, że są coraz bardziej dostępne dla przeciętnego człowieka.

Szacuje się, że już ponad 60% użytkowników Internetu gra na swoich smartfonach, a pod koniec roku rynek tego typu gier będzie warty nawet 40 miliardów dolarów. Obecnie największym rynkiem gier są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Polska należy raczej do tych mniejszych, ale inwestorzy widzą w naszym kraju ogromny potencjał, szczególnie jako producenta gier na smartfony. Perspektywy na najbliższe lata są więc bardzo obiecujące.