Microsoft oraz wiele innych firm co jakiś czas udostępnia darmowe aplikacje do optymalizacji systemu. Służą głównie do utrzymania porządku na komputerze likwidując błędne wpisy w rejestrze, zwalniają pamięć RAM oraz usuwają zbędne – nieużywane pliki. Dlaczego mielibyśmy nie skorzystać z tych pożytecznych narzędzi zwłaszcza, że udostępnione są bezpłatnie.

W paru zgrabnych zdaniach postaram się przedstawić najlepsze z nich.Sysinternals – rozszerza dostępne funkcje administracyjne z systemu Windows. Aplikacja zawiera zestaw narzędzi do diagnozowania wszelakich problemów z systemem operacyjnym. Potrafi dokonać analizy połączeń sieciowych, procesów uruchomionych w systemie, usuwając zagrożenia takie jak rootkit i spyware. Dosłownie w paru kroczkach program pozwala na usunięcie podstawowych zagrożeń na które narażony jest nasz system operacyjny.Disk2vhd – tworzy wirtualną kopię systemu operacyjnego. Aplikacja daje możliwość sklonowania dysku z pełną jego zawartością.

Cały proces przebiega dość sprawnie i szybko. Program generuje plik w postaci .vhd, który kolejno możemy wykorzystać jako dysk maszyny wirtualnej. Disk2vhd może być dobrym rozwiązaniem dla użytkowników przetrzymującym na dysku twardym ważne dane. W razie ich uszkodzenia, przypadkowego usunięcia można szybko przywrócić te ważne pliki. Programy narzędziowe w tej kwestii działają niezwykle dobrze.Zoomit – pozwala zamienić pulpit Windowsa w tablice do notatek i rysunków. Często w stosie notatek porozrzucanych po całym dysku twardym ciężko odnaleźć konkretny plik, w którym znajdują się ważne informacje.

Rozwiązaniem może być Zoomit, który pozwala zostawiać notatki na pulpicie. Dodatkowo co powinno ucieszyć młodszych użytkowników komputera, dzięki dostępnemu pędzlowi pozwoli wymalować cały pulpit RootkitRevealer – wykrywa mechanizmy ukrywania złośliwych plików i procesów w systemie. Aplikacja potrafi wykryć wszelakiego rodzaju rootkitów, choćby te aktywujące sie podczas rozruch komputera. Choć i świetnie daje sobie rade z tymi co skrywają się w pamięci operacyjnej systemu. Jeżeli w „menedżerze zadań” widnieje informacja o zaskakującej ilości wykorzystania pamięci wirtualnej, to może warto zainteresować się tym programem.Darmowe programy w dziedzinie czyszczenia komputera zaskakują swoją skutecznością. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy od użytkownika, tylko w wygodny sposób przeprowadzają go przez poszczególne etapy optymalizacji systemu. Działają dosyć szybko co pozwala przyśpieszyć działenie PC’ta w kilka minut. Wymienione wyżej aplikacje, to jedyny przedsmak możliwości, gdyż w internecie dostępnych jest cała masa narzędzi do określonych potrzeb.