Prolaktyna to żeński hormon mający duży wpływ na zdrowie pań. Między innymi pobudza wzrost gruczołów sutkowych w czasie ciąży. Hormon też aktywuje również laktację, czyli wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne u kobiet. Ciekawe jest też to, że ów hormon peptydowy składa się z 198 aminokwasów. Co jeszcze warto wiedzieć o prolaktynie i jaki ma ona wpływ na zdrowie kobiety?

Blokuje owulację i menstruację

Nie wszyscy wiedzą, że prolaktyna oddziałuje również na wątrobę, gonady i komórki limfoidalne. Z kolei u matek karmiących prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego oraz lutenizującego. Poprzez zahamowanie wydzielania tych hormonów blokuje ona owulację oraz menstruację i ma to miejsce szczególnie w okresie po urodzeniu dziecka.

Wytwarzanie prolaktyny

Ciekawe jest również to, gdzie wytwarzana jest prolaktyna. Otóż dzieje się to głównie w przysadce mózgowej i hormon ten wytwarzany jest przez laktotrofy, czyli grupę komórek pojawiających się w przedniej części przysadki mózgowej. Kształt tych komórek jest graniasty o nieregularnych ziarnach mierzących od 400 do 700 nm. Z kolei hamuje wydzielanie prolaktyny podwzgórze, czyli część podkorowa mózgowia produkująca także i wydzielająca neurohormony i łącząca ośrodkowy układ nerwowy z układem wewnątrzwydzielniczym za pomocą przysadki mózgowej. Aby zahamować wydzielanie prolaktyny podwzgórze wydziela dopaminę, czyli neuroprzekaźnik uwalniany przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Synteza prolaktyny może także zachodzić w komórkach pewnych nowotworów oraz w błonie śluzowej macicy.

Niedobór prolaktyny

Przyczyną niedoboru tego ważnego dla kobiety hormonu może być choroba nerek lub tarczycy, a także niedoczynność przysadki mózgowej i wrodzony albo nabyty defekt syntezy tego hormonu. Natomiast objawem niedoboru prolaktyny jest brak laktacji po urodzeniu dziecka i zmniejszenie wielkości narządów płciowych. Objawem jest także ubytek owłosienia pod pachami oraz w miejscach intymnych, a także zmniejszenie tarczycy, kory nadnerczy i gonad oraz zmniejszenie owłosienia na głowie. Innym objawem jest bladość oraz suchość skóry i obecność zmarszczek, a także zapadanie się oczu.

Nadmiar prolaktyny

Przyczyną nadmiaru tego hormonu może być choroba pozaprzysadkowa lub aplikowanie antydepresantów oraz leków na ciśnienie. Inna przyczyna to przewlekła niewydolność nerek i gruczolak przysadki mózgowej, a także utrzymujący się długo stres. Objawem nadmiaru prolaktyny jest zmniejszone libido, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, trądzik czy też nadmierne owłosienie, nadwrażliwość czy depresja.

 

Źródło: kącik pacjenta Medica2000