Doskonale znana turystom gmina Węgierska Górka jest jedną z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidach. Wchodzące w skład gminy miejscowości są dobrymi punktami wypadowymi w Beskid Śląski i Żywiecki, nie brak też ciekawych zabytków na ich terenie. Malownicze położenie, żywy folklor i ciekawe budowle sprawiają, że turystyka na tym obszarze ma się bardzo dobrze.

Sama Węgierska Górka znana jest od lat jako letnisko. Tu można znaleźć noclegi zarówno w większych ośrodkach wczasowych, jak i w tak licznych kwaterach prywatnych. Równie atrakcyjnym miejscem na wczasy jest sąsiadująca z Węgierską Górką Cięcina – miejscowość, którą koniecznie trzeba odwiedzić w czasie pobytu w rejonie Węgierskiej Górki. Czym może zachwycić turystów ta miejscowość?

Cięcina znana jest przede wszystkim z malowniczego położenia na prawym brzegu Soły. To zarazem miejscowość, która ma ogromne znaczenie historyczne. Wiadomo, że Cięcina zalicza się do grona najstarszych miejscowości Ziemi Żywieckiej i że w przeszłości odgrywała ona ważną rolę. Dziś ważną rolę odgrywa tu turystyka, a mieszkańcy wsi chętnie świadczą turystom takie usługi, jak noclegi czy wyżywienie.

Cisza i spokój, malownicza okolica – oto największe walory tej miejscowości. Nie brak tu również ciekawych obiektów. Cennym zabytkiem jest stojący w centrum wsi drewniany kościół św. Katarzyny, którego najstarsze fragmenty pochodzą z połowy XVI wieku. W efekcie jest to jeden z najważniejszych zabytków sztuki sakralnej w rejonie Żywca, któremu z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Cięcina może się też pochwalić współczesną świątynią, w której nie brak odniesień do sztuki górali żywieckich. Wieś znana jest jednocześnie z ciekawych kapliczek, które strzegą okolicznych dróg i pól. Są one bardzo ważnym i niezwykle sympatycznym elementem miejscowego krajobrazu.