Wbrew pozorom, nie tylko alergicy potrzebują wokół siebie czystej, pozbawionej dodatkowych drobnoustrojów przestrzeni. Natomiast dzisiaj zanieczyszczenie środowiska jest tak duże, że może zaszkodzić każdemu, również tym, którym wcześniej żadne alergie nie dokuczały. Wskutek kontaktu z zanieczyszczeniami mogą pojawiać się problemy skórne, a także oddechowe. Jest to ogromne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływające również na jego odporność. Należy zwrócić uwagę, że szkodliwe powietrze może się znajdować nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Szczególnie groźne jest to w przypadku sypialni, która powinna służyć do spokojnego i zdrowego wypoczynku.

Oczyszczacz do sypialni – najważniejsze cechy

Od pewnego czasu niezwykle popularne są oczyszczacze powietrza do sypialni. Ich zadaniem jest przede wszystkim skuteczne usuwanie szkodliwych substancji z powietrza znajdującego się w sypialni. Ażeby oczyszczacz dobrze wypełniał swoją funkcję, należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Po pierwsze, niezbędne jest dokładne wymierzenie wielkości sypialni. Nawet bardzo dobry oczyszczacz powietrza do sypialni może nie spełnić oczekiwań, ze względu nieefektywność pracy w sypialniach o większych wymiarach. Do tego podstawą jest jakość filtra, a także wyposażenie danego oczyszczacza powietrza do sypialni w dodatkowe funkcje. Jest to również bardzo ważna kwestia, decydująca o cenie urządzenia.

Najlepszy oczyszczacz do sypialni – jak wybrać?

Nie ma wątpliwości, że dokonując wyboru oczyszczacza, należy określić, w jakim pomieszczeniu będzie on stał. Jest to bardzo ważna informacja wstępna, która pomoże w wyborze najlepszego oczyszczacza do sypialni. Trudno bowiem znaleźć urządzenie, które umożliwiłoby oczyszczanie powietrza w każdym pomieszczeniu. Ponadto, oczyszczacz funkcjonuje o wiele lepiej wtedy, gdy w danym pomieszczeniu nie ma takich barier, jak dodatkowe ściany, czy parawany. Jedyna możliwość, aby oczyszczacz działał na terenie całego mieszkania, istnieje wtedy, gdy nie ma w nim długich korytarzy oraz wszystkie drzwi są cały czas otwarte. Niestety nawet wtedy, skuteczność oczyszczacza nie jest maksymalna. Popularne oczyszczacze powietrza do sypialni doskonale usuwają kurz, co z pewnością jest dużym plusem, gdyż nie trzeba już tak często ścierać kurzu z mebli.

Czym jest wymuszony obieg powietrza w pomieszczeniu?

Żaden oczyszczacz powietrza do sypialni nie jest w stanie wypełniać swojego zadania, jeśli nie uda mu się zassać powietrza, które ma oczyścić. W tym wypadku najlepiej jest zainwestować w oczyszczacze powietrza z mocnymi wentylatorami, które gwarantują sprawny obieg powietrza. Niestety najtańsze oczyszczacze często nie posiadają tego typu wentylatorów. Wówczas urządzenia, które nie są w stanie działać prawidłowo, korzystają często ze zjawiska fizycznego, nazywanego efektem Coandy. Zjawisko to usprawnia dopływ zanieczyszczonego powietrza do urządzenia. Dzięki temu brudne powietrze nie miesza się z czystym, a oczyszczacz prawidłowo spełnia swoje zadanie.

Oczyszczacz, a odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach

Korzystanie z oczyszczaczy jest dzisiaj bardzo wskazane, a urządzenia wydają się niezbędne. Jednak o czystość powietrza powinno się dbać na różne sposoby. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tzw. naturalną wentylację. Poszczególne kanały wentylacyjne odpowiadają za to, jak wędruje powietrze w danym pomieszczeniu oraz w jakiej ilości i w jakim tempie napływa powietrze z zewnątrz.

Co ciekawe, nawet najlepszy oczyszczacz do sypialni nie powinien być używany w nadmiarze. Rzecz w tym, iż częste używanie oczyszczacza przy dużej ilości zawieszonego w powietrzu smogu oraz dobrej wentylacji może sprawić, że w jeszcze większym stopniu zanieczyszczenia będą się przedostawały do pomieszczenia. Często zanieczyszczenia dostają się do mieszkań przez nieszczelne okna. Jeżeli okna są nieszczelne, oczyszczacz należy ustawić nieopodal ścian zewnętrznych. Wybierając najlepszy oczyszczacz do sypialni, należy przede wszystkim pamiętać o wymiarach każdego z pomieszczeń i dostosowaniu do nich urządzenia.s