Wielu z Państwa ma w swoim otoczeniu dzieci, które umieją korzystać z komputera i Internetu w stopniu nieraz lepszym niż my. Z tym, że znając ciekawość dzieciaków odnośnie otaczającego świata każdy z nas trwoży się na myśl jakie zagrożenia niesie za sobą Internet, biorąc pod uwagę jego “ciemną stronę”. Głównym zagrożeniem są strony strony dla dorosłych.Blokowanie stron internetowych w komputerze nie jest łatwym zadaniem. Ze względu na to, że na komputerze może być zainstalowanych kilka przeglądarek ( np. Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari). Jeżeli zdecydujemy się w naszym komputerze zminimalizować ilość przeglądarek to możemy mieć większą kontrolę nad komputerem.

W tym poradniku pokażę jak z systemu usunąć przeglądarki inne niż Mozilla Firefox, do której doinstalujemy dodatek, blokujący dostęp do stron dla dorosłych.Po pierwsze: odinstalowujemy wszystkie przeglądarki inne niż Internet Explorer. Można to zrobić wchodząc w Panel sterowania do sekcji “dodaj i usuń programy” i tam odinstalować przeglądarki wymienione wcześniej, o ile oczywiście znajdują się na komputerze.Po drugie: pobieramy i instalujemy przeglądarkę Mozillę Firefox www.mozilla-europe.org/pl/firefox/. Tuż po instalacji możemy sobie zaimportować wszystkie dane jeżeli wcześniej używaliśmy Internet Explorer.Po trzecie: Ustawiamy Mozillę Firefox jako domyślną przeglądarkę poprzez jej otwarcie, następnie wybraniu “narzędzia” -> “opcje” -> “zaawansowane” – > “ogólne” -> na dole okna mamy “ustawienia systemowe” , gdzie klikamy “sprawdź teraz” i ustalamy Mozillę FireFox jako domyślną przeglądarkę. Dzięki temu, gdy naciśniemy “start” w lewym dolnym rogu monitora, to pod “Internet” będziemy mieli właśnie Mozillę Firefox.Po czwarte: Usuwamy ślady Internet Explorer klikając na “start” -> “wszystkie programy” -> wyszukujemy Internet Explorer, klikamy na to prawym przyciskiem i USUWAMY. ALE SPOKOJNIE to tylko skrót, w rzeczywistości Internet Explorer zostanie w naszym komputerze.Po czwarte “prim”: Jeżeli na pulpicie mamy skrót do Internet Explorer możemy go usunąć w ten sposób, że potem go przywrócimy. Na pulpicie klikamy prawym i wybieramy “właściwości” potem klikamy na zakładkę “pulpit” -> “Dostosuj Pulpit” -> i odznaczamy “Internet Explorer”

Po piąte: Instalujemy i konfigurujemy najważniejszego gościa tego poradnika, czyli dodatek do Mozilli ProCon Latte. Na mojej stronnie www prezentuję krok po kroku instalację tego dodatku oraz jego konfigurację i przykład działania.Dzięki tym czynnościom możemy znacznie utrudnić nawet przypadkowe wejścia młodym ludziom na strony dla nich nieprzeznaczone.Pragnę jeszcze nadmienić, że ten program, posiada zabezpieczenia (hasło), które możemy założyć, żeby go nie usnąć z przeglądarki.

Możemy także w prosty sposób zablokować dostęp do stron z przeglądarkami internetowymi co uniemożliwi ich instalację poprzez Internet. Dodatkowo program uniemożliwia wyszukanie niebezpiecznych fraz w wyszukiwarkach. Można tez edytować listę tych fraz/słów.Takie środki bezpieczeństwa wydają się być restrykcyjne, ale na pewno ze względu na troskę o młodocianych lepiej zrobić zabezpieczenia żeby przypadkowo dziecko nie trafiło na złe strony.