Codzienne prace domowe to mogą być prawdziwym koszmarem, szczególnie jeśli masz w domu kilka dzieci, które non stop brudzą, rozrzucają zabawki i kompletnie ignorują twoje prośby i polecenia odnośnie porządków.

Marzeniem każdej mamy są dzieci, które chętnie pomogą w twoich obowiązkach, nie mówiąc o tym, że po sobie sprzątają natychmiast po skończeniu zabawy, czy posiłku.To czy twoje dzieci będą się tak zachowywały nie zależy od genów, ale od wychowania, komunikacji i podejścia do domowych obowiązków. Początkowe przyzwyczajanie dzieci do pomagania może zacząć się od wymyślenie przez ciebie różnych zabaw, stosuj gry dla dzieci w których na przykład należy obrać jak najwięcej cebul, wymieszać ciasto, czy wytrzeć jak najwięcej talerzy. Dzieci nie mogą tych czynności postrzegać jako coś co mają wykonywać za karę, nawet sprzątanie może zawierać elementy zabawy.

Prace domowe zawsze wykonujcie wspólnie, nie wykorzystuj młodszych domowników, po to byś mogła poczytać gazetę, czy porozmawiać przez telefon.Sprzątanie połączone z zabawą odpowiednie jest dla najmłodszych dzieci, przyzwyczaja je do wykonywania tych czynności bez proszenia i rozkazywania, zaczynają czuć się jak pełnowartościowi członkowie rodziny, czują się potrzebne. Jeśli chodzi o młodzież, która często zapomina o potrzebach domowników, skupia się na rozrywkach i znajomych, warto określić dokładnie ich zakres obowiązków.