Ludzie decydujący się na nowy sprzęt komputerowy częściej wybierają notebooka. Kierują się podstawowymi kryteriami czyli mobilność, wydajność, cena. Często nie zastanawiają się nad tym co im zapewni większą wydajność i jakie zalety, wady daje posiadanie laptopa czy komputera.

Przeważnie w większości sklepach klient zadając pytanie o laptopa są mu doradzane różne modele w danym przedziale cenowym, rzadko pada pytanie czy do jego potrzeb nie będzie lepszy komputer stacjonarny, który z reguły jest znacznie wydajniejszy i nieraz tańszy. Przede wszystkim należy wiedzieć dla kogo i do jakich zastosowań będzie wykorzystywany sprzęt. Notebook posiada swoje zalety takie jak możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce, praca na baterii itp. jednak często klienci decydują się na laptopa do domu, po czym leży w jednym miejscu podobnie jak komputer stacjonarny i jest przenoszony sporadycznie przy np. wycieczce. W takich przypadkach lepiej jest zdecydować się na komputer.

Za cenę notebooka można mieć wiele wydajniejszy komputer, ekran z większą przekątną i swobodę rozbudowy o nowe podzespoły. Decydując się na notebooka nie mamy takich udogodnień a „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i posiadając laptopa z słabą kartą graficzną nie pogra się w gry i w takim przypadku jest się bezradnym ponieważ laptop w tego typu przypadkach ogranicza. Do zastosowań biurowych wydaje się że laptop jest lepszy. Posiadający pojemną baterię i wydajny procesor zapewnia on mobilność i możliwość kontynuowania efektów pracy w innym miejscu. Jednak jest to nie do końca dobre założenie ponieważ notebooki posiadają zazwyczaj małe ekrany co uniemożliwia komfortowe działanie a podczas transportu sprzęt może zostać skradziony lub zniszczony co przysporzyło by tylko same problemy.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupienie komputera stacjonarnego i efekty pracy przenosić na pamięci przenośnej i kontynuowanie pracy na innym komputerze. W standardowym komputerze mamy możliwość dołożenia pamięci ram, dodatkowego dysku twardego, zmianę lub dołożenie kartę graficzną na mocniejszą i dowolność w wyborze obudowy. Właśnie dlatego komputery stacjonarne są wciąż bardzo popularne ponieważ w stosunku wydajności do ceny są mocniejsze. Dlatego przy zakupie nowego sprzętu należy zastanowić się dwa razy czy to co chcemy kupić spełni nasze wymagania. Nie raz bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupienie wydajnego komputera oraz małego notebooka.