Temat komórek macierzystych już od wielu lat budzi wiele skrajnych emocji. Dla jednych kojarzą się one z nieetycznymi praktykami i poniekąd bawieniem się w Boga, a dla innych stanowią ogromną szansę, której nie można w żaden sposób stracić.

Zastosowanie komórek jest ogromne. Wykorzystywane są one przede wszystkim w przypadku leczenia chorób układu krwiotwórczego, nowotworowych oraz metabolicznych.

Ich potencjał polega przede wszystkim na tym, że posiadają one zdolność nieskończonego podziału się, a więc bez żadnych ograniczeń mogą się one odnawiać i przekształcać w różne rodzaje komórek, które istnieją w ludzkim organizmie. Uczeni na całym świecie są pod wrażeniem tego, że potrafią odbudować niemal każdą tkankę ciała, która jest w jakiś sposób uszkodzona. Można więc powiedzieć, że nie tylko przejmują one funkcje komórek zniszczonych w wyniku jakiegoś procesu, ale także zastępują całkowicie nieobecne struktury.

Ich największym fenomenem jest fakt, że pacjent sam tworzy je dla siebie, bo mogą zostać one wszczepionej osobie, od której pochodzą, a uzyskać je można między innymi ze szpiku kostnego, krwi obwodowej i pępowinowej, tkanki tłuszczowej i nerwowej i błony maziowej stawów, jelit oraz z embrionów.

Komórki pochodzące z własnego organizmu, w przypadku skomplikowanego procesu leczenia, są dużo bezpieczniejsze i często „łatwiej przyswajalne” niż środki pochodzenia syntetycznego czy odzwierzęcego. Dzieje się tak dlatego, że tkanki z ich pomocą są znacznie szybciej odbudowywane, a proces gojenia się przebiega także znacznie szybciej i nie powstają rozległe blizny. Znacząco zmniejsza się także odsetek występowania wszelkiego rodzaju powikłań. Biorąc pod uwagę koszty takiego leczenia można także śmiało powiedzieć, że jego koszt jest znacznie niższy niż jego inne formy.

Sam zabieg ich pobrania nie jest niebezpieczny dla pacjenta ale tylko jeżeli zajmie się tym odpowiedni specjalista dysponujący odpowiednim i najbardziej zaawansowanym sprzętem, a przede wszystkim doświadczeniem. Najmniej inwazyjnym i najprostszym sposobem ich pozyskiwania jest krew pępowinowa. Komórki z niej pochodzące posiadają, pod wieloma względami, znaczącą przewagę nad tymi, które pochodzą z innych źródeł. Niestety ich największą wadą jest to, że można pobrać je jedynie przy porodzie, a jest to stosunkowo kosztowne i nadal niewiele szpitali oferuje usługę ich pobrania.

W ostatnim czasie okazało się, że komórki macierzyste stosuje się nie tylko w przypadku groźnych i skomplikowanych chorób, ale także w sprawach tak przyziemnych jak leczenie stomatologiczne. W tym przypadku najczęściej stosowane są komórki pochodzące ze szpiku kostnego, które mają szerokie zastosowanie w leczeniu zębodołów poekstrakcyjnych, torbieli kostnych, ubytków tkanek w paradontozie, w regeneracji kości szczęki i żuchwy. Mogą być także stosowane w przypadku istniejących martwic tkanek.

Niestety metoda ta nadal nie jest najpopularniejsza, przede wszystkim ze względu na koszty. Niemniej jednak istnieją już w Polsce gabinety, które oferują takie leczenie, a wiele przygotowuje się do rozszerzenia swojej oferty o możliwość skorzystania z tego rodzaju terapii.