Wiosna jest kapryśną porą roku. Jednego dnia wydaje nam się, że trzeba zrzucić kurtkę i śmiało można założyć krótkie spodenki, aby już nazajutrz z powrotem wyciągać z szafy grube swetry, czapki i szaliki. Taka zmienność aury sprawia, że rodzice mają niemałe problemy z ubieraniem swoich dzieci na wiosnę. Trzeba znaleźć sposób, aby w wybranych ubraniach dzieciom było ciepło, ale też żeby ich nie przegrzać. Jak to zrobić?

Warstwowy system ubierania

Najlepszym rozwiązaniem na racjonalne kompletowanie codziennej garderoby dziecka na wiosenne wyjścia na dwór, jest stosowanie systemu warstwowego. Oznacza to, że trzeba ubierać dziecko na cebulkę, co pozwoli na odpowiednie reagowanie na wszelkie zmiany temperatury lub wilgotności powietrza.

Warstwowe ubieranie się pozwala na łatwe zakładanie i wkładanie kolejnych elementów odzieży. Powinny one być niezależne względem siebie, czyli umożliwiać zdjęcie np. swetra, bez konieczności ściągania również spodni, jak w przypadku pełnych kombinezonów.
Ciepłej powinniśmy ubierać dzieci małe – noworodki, niemowlęta i dzieci, które podczas wiosennych spacerów będą siedziały lub leżały w wózku. Należy je ubierać zgodnie z zasadą – jedna sztuka odzieży więcej niż dla dorosłego. Tak samo jest w przypadku dzieci kilkuletnich, które grzecznie idą u naszego boku za rękę. Natomiast dziecko aktywne, które bawi się na świeżym powietrzu na wiosnę, powinno być ubrane w jedną mniej warstwę odzieży niż rodzic lub opiekun.

Dobrym zestawem ubrań na wiosenny spacer czy zabawę na świeżym powietrzu będzie komplet składający się ze spodni i legginsów lub kalesonów oraz skarpetek – jeśli jest dosyć chłodno, warto założyć dziecku dwie pary bawełnianych skarpetek. Zawsze jedną parę można zdjąć, jeśli by się okazało, że jest cieplej, niż sądziliśmy. Na górną część ciała trzeba założyć koszulkę, która dobrze przylega do ciała, ale nie jest zbyt obcisła, bluzę lub sweterek z polaru oraz kurtkę lub płaszczyk, najlepiej przeciwdeszczowy, jeśli zapowiada się na deszcz.

Warstwowe, systemowe ubrania Reima

Fińska marka odzieży dziecięcej Reima ma w swojej ofercie idealne ubrania na każdą pogodę. Są to między innymi ubrania warstwowe Reima, gdzie występują dwie oddzielne warstwy – warstwa podstawowa i pośrednia, które można dostosować do różnego poziomu ruchu u dziecka. Wiadomo, że jeśli dziecko intensywnie się rusza na świeżym powietrzu, np. biega, to będzie mu cieplej niż maluchowi, który siedzi w wózku. Ubrania warstwy podstawowej Reima mają zapewnić zatrzymywanie ciepła przy ciele, przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz. Dzięki nim dziecko nie zgrzeje się, ponieważ wcześniej pot zostanie odprowadzony z jego ciała. Warstwą podstawową ubioru marki Reima na wiosnę będą koszulki i legginsy dla dzieci.
Z kolei warstwa pośrednia ma zapewniać termoizolację w cieplejsze dni. Ubrania spełniające te założenia zatrzymują ciepło wygenerowane przez organizm. Reima szyje je m.in. z naturalnej wełny. Będą one polecane dla dzieci leżących w wózkach – noworodków, niemowląt i kilkulatków.

Jak sprawdzić, czy dziecko się nie przegrzewa?

Szybko i sprawnie sprawdzimy na dworze, czy naszemu dziecku nie jest za ciepło i się nie przegrzewa, jeśli dotkniemy jego karku. Jeśli jest ciepły, należy zdjąć jedną warstwę ubranka. Najlepiej usunąć bluzę lub sweterek, ale na głowie dziecko powinno mieć czapeczkę – na przykład bawełnianą. Oczywiście z czapeczką również nie powinniśmy przesadzać.

 

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami ze skleu internetowego z odzieżą dziedziecą – Betito