Zdecydowanie największa liczba użytkowników Internetu podczas korzystania z gier korzysta w pierwszej kolejności ze smartfona i laptopa. Dopiero na kolejnych pozycjach znajdują się tablety, konsole i zwykłe telefony komórkowe.

Kolejne badania dostarczają informacji, że aż 6 na 10 użytkowników smartfona korzysta z gier, a najwięcej przebadanych osób jest w wieku 16- 24 lat i pochodzi z regionu Azji i Pacyfiku, i w tym właśnie regionie działa najwięcej producentów gier.

Pierwsze aplikacje były zazwyczaj proste i bardzo często system smartfonów nie potrafił ich „pociągnąć”, a ich każda kolejna aktualizacja bardzo często była coraz poważniejszym problemem dla ich użytkowników.

Z czasem pojawiały się coraz bardziej zaawansowane produkcje i odwróciły się też role. Ich twórcy dostrzegli ogromny potencjał tej branży i obecnie powstają już nie tylko specjalne gry na smartfona, ale także specjalne smartfony do gier jak na przykład Sony Ericsson Xperia PLAY. Dziś prawie każdy smartfon służy przede wszystkim do grania. Gramy wszędzie: w szkole, w pracy, w kolejce w sklepie, a od urządzenia wymagamy prawie zawsze tego, żeby miało przede wszystkim odpowiednio duży wyświetlacz, aby komfort gry był jak największy.