Góry Opawskie to wyjątkowa kraina, a turystyka rozwija się tu doskonale. Wycieczki zaglądają na ich teren coraz częściej, chętnie odwiedzane są też leżące u ich stóp miasta. Noclegi są oferowane w gospodarstwach agroturystycznych w niemal każdej wsi, a w większych miejscowościach czekają wyjątkowe atrakcje turystyczne.

Jednym z miast, które z pewnością zasługują tu na uwagę, są Głuchołazy. Dawne uzdrowisko, dziś nieco zapomniane, w dalszym ciągu może zadziwić swym bogactwem i różnorodnością. Założone w początkach XIII wieku Głuchołazy dawniej swój pomyślny rozwój zawdzięczały kopalniom złota. Dziś ich najcenniejszym skarbem jest piękna okolica oraz atrakcje, które są uznawane za najpiękniejsze w Sudetach. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym terenie? Ci, którzy znaleźli dla siebie noclegi w Głuchołazach, mają wiele wspaniałych możliwości.

Piękna zabudowa oraz Góra Parkowa ze słynną kaplicą św. Anny i Wiszącymi Skałami to bez wątpienia największe walory tego kurortu. Wielu wrażeń może też dostarczyć wędrówka Szlakiem Złotych Górników, dzięki któremu można dotrzeć do najciekawszych zakątków w pobliżu tego miasta. Wielką atrakcją na tej trasie są dawne sztolnie, jak Grota Góralska czy Jama Cygańska. W czasie takiej wycieczki można odwiedzić również dawne pola górnicze, które znajdują się obecnie na terenie rezerwatu przyrody “Nad Białką”.

Inną atrakcją czekającą na stokach Góry Parkowej, która przypomina o górnictwie złota w Głuchołazach, jest tama na Sarnim Potoku, uznawana za najstarszą na polskich ziemiach budowlę hydrotechniczną. Z pewnością warto udać się w podróż szlakiem gwarków, którzy dawniej na stokach Góry Parkowej wydobywali tak cenne złoto. Z tym skarbem Głuchołazy są kojarzone do dziś, a szlakiem dawnych gwarków turyści mogą urządzać ciekawe wycieczki.