Podstawowym składnikiem powietrza, którym oddychamy jest tlen. Jego cząsteczki składają się z dwóch atomów. Odmianą tlenu jest składający się z trzech atomów ozon. Obecność trzeciego atomu tlenu sprawia, że ozon jest niezwykle silnym utleniaczem fotochemicznym. Występuje on w dwóch warstwach otaczającej Ziemię atmosfery. W górnej (stratosferze) pełni funkcję ochroną dla życia na Ziemi: pochłania pochodzące z promieni słonecznych promieniowanie nadfioletowe. Jest ono dla organizmów żywych niezwykle szkodliwe. Ozon gromadzi się także w dolnej warstwie atmosfery, czyli w troposferze. Jego działanie w tej warstwie zmienia się: staje się szkodliwy nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i roślin. Ozon został odkryty w 1840 roku przez niemieckiego uczonego Christiana Friedricha Schöbein. Po dokonanym przez niego odkryciu nad ozonem prowadzono wiele badań. Odkryto, że związek ten ma bardzo silne właściwości aseptyczne. Odkrycie tych właściwości ozonu sprawiło, że zaczęto poszukiwać możliwości wykorzystania go w codziennym życiu. Tak narodziły się ozonatory – urządzenia, które umożliwiają wytwarzanie ozonu nie tylko chemikom, ale także zwykłym zjadaczom chleba.

 

Do czego można wykorzystać ozonator?

Do wytworzenia ozonu w ozonatorze niezbędny jest tlen i prąd elektryczny. Ozonatory do użytku domowego są więc urządzeniami elektrycznymi. Możemy urządzenia te wykorzystać, kiedy ze swojego domu/ mieszkania chcemy pozbyć się przykrych zapachów, których nie udało nam się pozbyć innymi metodami. Stosując ozonator usuniemy nie tylko zapach z papierosów, ale także moczu oraz zapachy pozostawione przez zwierzęta domowe. Ozon jest związkiem, który skutecznie radzi sobie także z unicestwieniem chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym także bakterii. Ozon bardzo skutecznie usuwa także zapach spalenizny. Ozonatory wykorzystywane są do usuwania zapachu spalenizny po pożarach, ale w domowych warunkach usunie on także zapach przypalonych potraw. Silne działanie odkażające ozonu (działa on silniej niż doskonale nam znany, jako odkażacz chlor) sprawia, że wykorzystuje się go do odkażania wody w stacjach uzdatniania wody. W domowych warunkach ozonator również możemy wykorzystać do poprawy jakości wody, która płynie z kranu. Taką wodę możemy nie tylko bez obaw pic, ale także wykorzystać do mycia mięsa, warzyw, owoców, kuchennych akcesoriów, niemowlęcych butelek i smoczków. Ozonowana wody sprawdzi się również do dezynfekcji muszli klozetowej. Ozonator wykorzystamy także do ozonowania oliwy. Po procesie ozonowania oliwa stanie się doskonałym kosmetykiem nawilżającym skórę, ale także lekiem. Wspiera ona proces leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń, atopowego zapalenia skóry. Ozon pomoże nam również pozbyć się zarodników pleśni i grzybów znajdujących się w naszym otoczeniu. Ozonator jest urządzeniem wszechstronnym wykorzystywanym nie tylko w warunkach domowych. Najbardziej wydajne ozonatory wykorzystuje także przemysł kosmetyczny i spożywczy oraz medycyna.

 

Jaki ozonator i gdzie kupić?

W chwili obecnej na rynku dostępne są ozonatory, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wydajnością. W domu wystarczy nam ozonator o małej wydajności, czyli taki, który sprawdzi się w pomieszczeniach o kubaturze nie przekraczającej 60 metrów kwadratowych. Większą wydajnością charakteryzują się ozonatory wykorzystywane w pomieszczeniach o większej kubaturze. Są to już profesjonalne urządzenia nie tylko bardzo wydajne, ale także bardzo drogie. Zarówno ozonatory do użytku domowego, jak i profesjonalne działają na takiej samej zasadzie.

Warto dokładnie sprawdizć specyfikację techniczną ozonatora pzred zakupem, ponieważ większość tanich chińskich generatorów ozonu to nic więcej niż zabawki. Na uwagę zasługują z pewnością ozonatory od polskiego producenta KoronaOzon.