Od wielu lat panuje trend na zwiększanie pojemności dysków twardych komputera. Niestety pojemność długo nie szła w parze z wydajnością. Jednakże od kilku lat na rynku sukcesywnie pojawiają się dyski SSD, które chociaż są mniejszej pojemności niż większość HDD, to są znacznie szybsze, ponieważ wzrost wydajności może być nawet pięćdziesiąt razy większy.

Jednym z takich dysków jest Kingston HyperX 3K 120GB, który według najnowszych testów bije na głowę nie tylko dyski HDD, ale wiele dysków SSD. Przykładowo na przeciętnym dysku HDD, najnowszym Windows potrzebuje prawie pół minuty do uruchomienia, podczas gdy produkt kingstona uruchamia się w niecałe pięć sekund.

Również gry komputerowe wczytują się znacznie szybciej, co widać zwłaszcza przy dużych grach rpg z olbrzymimi połaciami terenu. Niestety, aby nie było tak różowo, 120GB to nie jest wynik, na jaki wszyscy by liczyli. Wielu z nas potrzebuje dysków przekraczających 1TB, dlatego dysk SSD wydaje się być trochę bezsensownym wydatkiem.

Natomiast jeśli połączymy SSD ze standardowym dyskiem twardym, możemy osiągnąć bardzo wydajny system, stosunkowo niewielkim kosztem, ponieważ ceny nowych dysków stale spadają.