Szeroko rozumiane sporty ekstremalne rozwijają się w naszym kraju bardzo szybko. Powstaje coraz więcej nowych, ciekawych i wciągających form uprawiania sportu. Łączy je jedna cecha: adrenalina. Wszystko co możemy zaliczyć do sportu dającego jej dużą dawkę z pewną ilością ryzyka, nazywamy sportem ekstremalnym.

Nazwa tej dyscypliny wzięła się od połączenia dwóch wyrazów, a następnie utworzenia z nich skrótu. Military – czyli z języka angielskiego coś co jest wojskowe oraz simulation – czyli symulacja. Imprezy temu poświęcone znajdują obecnie coraz więcej miłośników. Odbywają się na terenie całej polski, w lasach, starych fabrykach, opuszczonych zabudowaniach, a nawet w górach. Bardzo często uczestnicy muszą znosić trudy ciężkiego terenu, warunków atmosferycznych i kilkugodzinnych potyczek jak prawdziwi żołnierze.Air-Soft-Gun czyli repliki broni palnej, napędzane sprężonym powietrzem lub gazem, dają szerokie możliwości tworzenia takich symulacji. Jest to tylko jeden element wyposażenia, jednak to on w głównej mierze przyczynił się do powstania tego sportu.

Osobom uczestniczącym potrzebne są również mundury, repliki broni krótkiej, ochraniacze, gogle lub okulary, kamizelki, ładownice, dodatkowe magazynki. Jednym słowem wszystko czego potrzebowałby prawdziwy komandos. Scenariusze często oparte są o prawdziwe akcje bojowe wykonywanie przez siły zbrojne, taktyka działań jest równie realna co na polu bitwy.

ASG daje nam szerokie pole do popisu, poza replikami broni producenci oferują również: repliki granatów, min, celowników optycznych, wyposażenia broni, a nawet ciężkich karabinów maszynowych. Nie ma się co dziwić że jest to coraz bardziej popularny sport wśród „dużych chłopców”.