Nowotwory są plagą naszych czasów. Szacuje się, że niemal w każdej rodzinie występuje problem z nowotworem niezłośliwym, a coraz częściej niestety także i ze złośliwym, który wiele osób traktuje jak wyrok. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest rak płuc, którym jeszcze 100 lat remu lekarze nie chcieli zajmować się, gdyż wstępował bardzo rzadko, a ryzyko zachorowalności na niego było niemal zerowe. Niestety dziś jest zupełnie inaczej.

Statystyki na temat zachorowalności na niego są zatrważające. Stanowi on jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu chorób onkologicznych. Co roku, z jego powodu, umiera niemal ta sama liczba osób, u której się go wykrywa. Szacuje się, że jest on o wiele bardziej niebezpieczny niż rak piersi, prostaty, jelita, wątroby, nerek i czerniak razem wzięte.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ze jest on najczęściej bardzo późno wykrywany i to w stopniu bardzo mocno zaawansowanym. Nie oznacza o jednak, ze jest to zawsze choroba śmiertelna. Lekarze alarmują, że gdyby zwiększyć jego wykrywalność we wcześniejszych etapach proces leczenia byłby bardziej skuteczny. By jednak tak się stało należy zdać sobie sprawę przede wszystkim z konieczności przeprowadzania częstszych badań profilaktycznych. Oznacza to, że nie trzeba i nie wolno traktować go jak wyroku.

Nieprawdą jest również to, że jest to choroba, która dotyczy tylko mężczyzn. W wypadku raka płuc profilaktyka powinna dotyczyć obu płci w takim samym zakresie. Owszem nadal jest tak, że chorują na niego głównie mężczyźni, ale liczba ich zachorowań spada, zaś kobiet w tym samym czasie rośnie. Nie wiadomo jak dane te będą rozwijać się w przyszłości, ale nie ulega wątpliwości, ze badać powinni się w jego kierunku wszyscy, szczególnie że obecnie więcej kobiet umiera z jego powodu niż w wyniku raka piersi, chociaż ten diagnozowany jest nawet dwa razy częściej niż płuc.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że główną jego przyczyną jest, nawet bierne, palenie papierosów. Nie dziwi to jeżeli przyjrzymy się ilości substancji smolistych i chemicznych w nich zawartych, zwłaszcza, że znaczna ich część jest rakotwórcza. Niestety nie oznacza to jednak, że osoby, które nie palą nigdy nie zachorują. Raka powodują nawet substancje, które znajdują się w powietrzu, którym oddychamy na codzień. Podobnie dzieje się z osobami, które rzuciły palenie tytoniu. Ryzyko zachorowania w znacznym stopniu spada dopiero nawet p 10- 15 latach od zapalenia ostatniego papierosa.

Jednym z objawów raka płuc jest kaszel. Naszą szczególną uwagę powinny jednak zwrócić także inne symptomy: nawracające zapalenia płuc, duszności, krwioplucie i bóle w klatce piersiowej, którym towarzyszy poczucie zmęczenia, brak apetytu, utrata masy ciała i stany podgorączkowe. Bardzo ważny jest jednak aspekt, że przez bardzo długi czas choroba nie daje o sobie znać, a jeżeli pojawiają się jakieś jej symptomy lekarze i pacjenci bardzo często bagatelizują je. Ważne jest więc wykonywanie zdjęć rentgenowskich przy okresowych badaniach, które pozwalają na szybkie wychwycenie zmian w płucach.